Termin Spa pochodzi od łacińskiego zwrotu Sanus Per Aquam
,
który możemy przetłumaczyć jako Zdrowie Przez Wodę
.
Filozofia związana ze Spa zakłada, że kontakt z wodą ma wielkie znaczenie w zdobywaniu i utrzymywaniu zdrowia fizycznego oraz psychicznego.
Spa przeżywa obecnie renesans popularności, nie jest jednak wytworem naszych czasów. Cywilizacja rzymska nie tylko wymyśliła ten termin, lecz także wykorzystywała w pełni jego dobrodziejstwa.
W łaźniach rzymskich czyli tzw. termach stosowano rozmaite zabiegi pozytywnie wpływające na zdrowie i urodę: kąpiele zimne i gorące, masaże, kąpiele parowe. Rola łaźni nie ograniczała się jednak do dbałości o ciało. W tych samych kompleksach można było zadbać także o ducha, gdyż znajdowały się tam takie miejsca rozwoju intelektualnego i rozrywki jak: biblioteki, pokoje muzyczne, bufety, sale gier itp. Obiekty te były położone często wśród zieleni, a ich wnętrza starannie dekorowano. Korzystanie z łaźni było obyczajem każdego obywatela rzymskiego.
Początki idei Spa w czasach nowożytnych wiążą się z modą na uzdrowiska oraz wodolecznictwo, która rozpoczęła się w XVI w. Anglii powstaniem słynnego Bath.
Obecnie mówiąc o Spa mamy na myśli szereg zabiegów zdrowotnych i kosmetycznych oraz całą filozofię zakładającą, że do pełnego i szczęśliwego życia niezbędny jest relaks i dbałość o siebie.